همه

هفت ستون عزت نفس

عزت‌نفس تاثیرگذارترین عامل در تلاش برای دستیابی به موفقیت های بزرگ و اهداف عالی است.
متن این پست ترکیبی از کتاب روانشناسی عزت‌نفس نوشته ناتانیل براندن و خودم هست.

عزت نفس چیست؟


عزت نفس یا selfSteem چندین تعریف های مختلفی دارد اما اصل تعریف اینه که توانایی پذیرفتن نقاط قوت منحصر به فرد و ضعفهایی که داریم و در عین حال پذیرفتن اینکه شایسته و ارزشمند هستیم.


عزت‌نفس و اعتماد‌‌به‌نفس هر دو با هم تفاوت دارند.
اعتماد‌به‌نفس تنها در باور به خود و توانایی های خود خلاصه می‌شود. اما عزت‌نفس مفهموم بسیار عمیقی دارد. و نسبت به اعتماد‌به‌نفس درونی‌تر است.


تقویت عزت‌نفس مقداری سخته! اما اینکه بدونیم چی هست و چه تاثیری در خودمون داره میتونیم با راهکارها و آموزش‌های زیاد آن را دنبال و تقویت کنیم.


هرچه این ارکان عزت‌نفس را بیشتر در زندگی روزانه خود راه بدیم، به همان اندازه عزت‌نفس بیشتر در ما تقویت می‌شود.

زندگی آگاهانه


زندگی آگاهانه : زندگی کردن آگاهانه ذهنیتی در قبال زندگی است.
کسی که از زندگی و محیط اطراف خود آگاهی داشته باشد می تواند بهتر زندگی کند. اگه انسان در زندگی روزانه‌ی خود از سطح معنی از آگاهی استفاده نکند و گوش به زنگ فرصت‌ها و تهدید‌ها نباشد، باور خودتوانمندی و عزت نفس خود را از دست می دهد.

خودپذیری‌


خودپذیری‌ : بدون خودپذیری، عزت‌نفس وجود خارجی پیدا نمیکند.
خودپذیر بودن یعنی در جانب خود قرار گرفتن، برای خود بودن.
خودپذیر بودن چیزی است که حق مسلم ماست و با این حال بیشتر به آن بی‌توجهیم.
خودپذیر بودن یعنی آن که رابطه‌ی مخرب با خویشتن را کنار بگذاریم.
خودپذیری پیش شرط رشد و تحول است. از اینرو اگر اشتباه از من بوده می‌توانم از آن درسی بیاموزم و درآینده بهتر ظاهر شوم. نمیتوانم اشتباهی که فکر میکنم انجام نداده‌ام چیزی یاد بگیرم.

مسئولیت در قبال خود


مسئولیت در قبال خود : کسی که در قبال خود قبول مسئولیت دلرد نشان میدهد که از عزت‌نفس برخوردار است. مسئولیت در قبال خود برای رسیدن به عزت‌نفس بسیار ضروری هست.
رابطه‌ی میان عزت‌نفس و ارکان تشکیل دهنده‌ی آن رابطه‌ای همیشه متقابل است.
قبول مسئولیت در قبال خود نیازمند تحقیق بیشتره و مواردی مثل مسئولیت در انتخاب ها و اقدامات، کار ها، روابط با دیگران، رفتار با دیگران، اولویت بندی زمان و کیفیت ارتباطات بسیار مهم است.

خود ابرازی


خود ابرازی : ابراز وجود کردن یعنی احترام گذاشتن به خواسته های خود، نیاز های خود و ارزش های خود.
ابراز وجود به معنای حق خود ستاندن، حرف خود را زدن و در نهایت خود بودن است. اصل تعریف اینه که به خود، به عنوان یک انسان احترام بگذاریم.

زندگی هدفمند


زندگی هدفمند : زندگی قاطعانه و هدفمند، به این معنیه که با تمام نیرو به سمت هدف هایی که برای زندگی خود برگزیدیم برویم.
این هدف است که مارا جلو میبرد، این هدف است که ما به انرژی می‌دهد.
زندگی هدفمند و بارآور مستلزم نظم و انضباط شخصی است. داشتن نظم و انضباط شخصی بدین معناست که رفتار خود را در خدمت هدف های خاص قرار بدیم. زندگی هدفمند به این معنی نیست که هرگز تفریح نداشته باشیم به خود فرصت استراحت نداده باشیم به این معنی نیست که آرامشی در نظر نگیریم. منظور از زندگی هدفمند در اصل ااینه که اقداماتمان آگاهانه باشد و بدانیم که پرداختن به این فعالیت اقدامی سالم و مناسب است.

انسجام شخصی


انسجام شخصی : انسجام زمانی ایجاد می شود که ایده‌ال ها، باور ها، معیار ها، برداشت ها و رفتارمان از همخوانی برخوردار باشد. انسجام زمانی ایجاد می‌شود که رفتارمان با ارزش هایمان سارگار باشند و ایده‌ال هایمان با اعمالمان همخوانی داشته باشد.

عشق


عشق : نیروی مورد نیاز همه‌ی این‌ها تنها و تنها از داشتن عشق به زندگی خود تامین می شود این عشق شروع فضیلت است، وسیله‌ای برای تحقق آرزو های ماست نیرویی است که به شش ستون عزت نفس توان حرکت میدهد.

برچسب ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن